Život v ideálnej bubline

Autor: Lucia Nižníková | 5.12.2015 o 17:59 | (upravené 5.12.2015 o 18:12) Karma článku: 4,85 | Prečítané:  205x

Predstavy, ideály, očakávania. Máme ich všetci bez ohľadu na vek, pohlavie, vierovyznanie či životné okolnosti. Už v mladosti si vytvárame ideálnu predstavu o budúcej práci, domácnosti, partnerovi, svadbe, deťoch a o XY veciach.

Všetci sme vyrastali na rozprávkach, vďaka ktorým sme si v mysliach vizualizovali predstavu o princovi na bielom koni, princeznej, veľkej láske, za ktorú aj život by sme obetovali ,,v tom boji divokom“. A zrazu sme dospelí a krutá realita ukázala, že láska nemusí byť vždy so šťastným koncom. Princ nie je dokonalým princom, ale je to často obyčajný chlap s množstvom chýb. Princezná nebude najkrajšia v šírom svete a okolitej kotline, ale vo vašich očiach je aj tak tá naj. Naša myseľ od detstva živená predstavami však ukrutne verí v rozprávkové ideály a šťastné konce. Nakoniec vekom zistíme, že naše vysnené očakávania sú len utopistické fikcie, nadobudnuté predstavy s absenciou reality.

Obľúbená otázka v škole: ,,Čím chceš byť, keď budeš veľký/á?“ Ja budem... Smetiar, kozmonaut a iné ,,typické“ povolania sa v budúcnosti pretavili v odpovede, že naše detské fantazírovanie sa nie vždy stane realitou dneška. Len málo šťastlivcov si svoje ideály stanoví za ciele a hrdo sa pýši povolaním ,,naslohovaným“ na hodinách slovenčiny.

,,Nemáš očakávania, nemáš sklamania.“ Citát hovoriaci, že bez očakávaní sa môže žiť o pár percent ľahšie a jednoduchšie. V  mysliach si nevytvárame prototyp ideálneho partnera, zamestnania, situácie, odpovedí a reakcií. Bez očakávaní si nefixujeme často mylnú  vytúženú realitu.  Žijeme tam, kde to má reálny potenciál - v súčasnosti.

Nikto vám však vaše sny vziať nechce,  ani ja, spoločnosť, a ani vy sami sebe. Život v ideálnej bubline veriac, že musíme čakať na všetko ideálne, nám v konečnom dôsledku skutočný život deformuje. Nedúfajme slepo, že bude ten ideálny moment, hodina, deň, rok, život...  Jednoducho, ideálny stav na naše ideálne rozhodnutia v ideálnom čase a priestore. Svet je sám o sebe antiideálny, ale v tom je jeho krása a sila. Pretože, nie všetko vysnené ideálne je pre nás naozaj ideálnym a správnym.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.

EKONOMIKA

Odhalili daňový podvod so sušenými hríbmi

Spoločnosti zrejme predpokladali, že dodávka nebude podozrivá.


Už ste čítali?