Pády a vzlety popového princa Robbieho Williamsa

Autor: Lucia Nižníková | 9.11.2012 o 22:43 | (upravené 10.11.2012 o 23:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  143x

Robert Peter Williams je  meno bežného Angličana, ktoré nám nič neprezrádza. Ak však upravíme jeho meno na skrátenú podobu Robbie Williams, v mysliach sa nám automaticky vynára nízky zelenooký spevák so zamatovým hlasom a hitmi, ktoré dobyli nielen Európu, ale dokonca celý svet, od Miami po Tokyo. Dnes už otec Robbie sa opäť vracia na hudobné výslnie s albumom Take The Crown. Umelcova kariéra však nebola prechádzkou, ale neustálym bojom o nájdenie samého seba vďaka hudbe.

Sexsymbol je často označovaný za  nástupcu popového kráľa Michaela Jacksona. Odporcovia ho považujú za rýchlo kvasnú hviezdu mainstreamového biznisu, ktorý chŕli jednu hviezdu za druhou podľa moderných trendov. Hudobné hviezdy totiž nespĺňajú len primárnu funkciu obohatiť svet svojou hudobnou tvorbou, ale ich meno sa stáva predajným artefaktom pop kultúry. Udávajú nové trendy v obliekaní, správaní, sú sociálnymi vzormi pre mladistvým a ich osobnosť sa doslova stáva značkou.  Značka RW je známa v hudobnom priemysle od roku 1990, ale jasne žiariť začala až v roku 1995, keď opustil skupinu Take That a vydala sa na vlastnú sólovú dráhu, aby svetu ukázala, kto Robbie Williams je.

  Svetlo sveta zazrel Robbie Williams 13. februára 1974 v Bursleme v Anglicku. Budúca hviezda populárnej hudby sa narodila v rodine komedianta Peter-a a kvetinárky. Bolo veľmi pravdepodobné, že zdedí otcove komediantské vlohy. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal Robbie  len štyri roky.

 Už v destve sa začali prejavovať u malého hyperaktívneho dieťaťa city pre hudbu a umenie. Matka ho zapísala do školy St. Margaret Ward Hight School v Stoke-On-Trent-e, kde získal všetky potrebné základy hudby. Rovnováhu, ktorú nenašiel v rodinne mu poskytovala hudba, a tak sa mladý odvážlivec prihlásil na kasting do začínajúcej boybandovej skupiny Take That.  

Britská skupina pozostávajúca z piatich chlapcov mala obsadiť miesto na hudobnej scéne a vytvoriť si okruh fanúšikov hlavne medzi tínedžermi a mladými vrstvami obyvateľtva.

 Talent Robbieho Williamsa nebol dostatočne ohodnotený, úseky v piesňach, kde mohol naplno prejaviť svoj hudobný talent boli minimálne a hral, ako sám povedal rolu pekného chlapčeka, ale bohužiaľ outsidera. Svoj hlas požičal piesni Babe. Silná osobnosť Williamsa potrebovala viac priestoru, aby ukázal, čo v ňom je. Nielen zamatový hlas a sexepíl pri natáčaní videoklipov, ale predviesť doposiaľ nepoznaný talent skladateľa a textára.

Nezhody s manažmentom Take That sa stupňovali a častejšie vyšťavený spormi Robbie sa rozhodol pre rázny koniec.  Možnosť sebarealizácia sa stala osudným bodom, ktorý v žiadnom prípade nesplnil očakávania charizmatického speváka, ktorý sa nechcel zaradiť medzi mnohých, on chcel byť individualistom určujúcim si pravidlá hry sám. Vyslúžil si nálepku ,, Ten, čo sa nevie správať“.

V roku 1995 sa Williams rozhodol ukončiť svoje pôsobenie v skupine, ktorej predpovedali veľkú budúcnosť. Robbie si odžil najhoršiu verziu vzletu a pádu. O svoj život sa začal deliť so všemožnými médiami ničiacimi aj to posledné, čo z neho ostalo. Začal svoje meno spájať  nielen s alkoholom, ale aj s drogami. Rok po rozpade Take That sa rozhodol vrátiť na hudobnú scénu s cover verziou skladby Georgea Micheala Freedom. Hudba bola jediná moc ukazujúca Robbieho vlastné ja.

Keď reflektory zhasli jeho život sa vracal do kolají, ktorého vlak smeroval k pomalej záhube. Alkohol a drogy, práve tie Robbieho Williamsa niekoľkokrát doviedli na detoxikačné liečenie. Kde si liečil predovšetkým unavenú dušu. Celebrity často podľahnú nejakému neduhu, ktorý im čiastočne vytvára ich druhé meno. Robbieho meno mohlo byť bývaly boybandový spevák trpiaci depresiami a závislosťou. Vodnár Robbie sa nechcel vzdať, začal bojovať proti vlastnej deštrukcii a chcel svoj talent predať, ako to jediné dobré, čo v sebe má.

 Bola to paradoxne pieseň Angels prinášajúca ochranu nad Robbiem a zaručila mu úspešný návrat do veľkého showbiznisového kolotoča. Sila médií je výrazná, niekedy človeka ospieva až do nebies, inokedy pochová aj to, čo ešte sa ani nenarodilo. Médiá Robbieho podržali a začali jeho meno spájať s oslavnými odámi návratu  hviezdy. Hudobní kritici ohodnotili  nielen muzikantský cit speváka v tej dobe, ale jasne potvrdili správnosť ich rozhodnutia na 25. odovzdávaní cien British Awards  v roku 2005 ako najlepšiu skladbu posledných 25 rokov. Anjeli naozaj pri Robbiem stáli. Do vienka dostal dar a bolo len na ňom, ako ho využije a či vôbec.

Vydal svoj debutový album Life Thru a Lens, ktorý si automaticky získal celé Anglicko a rok 1997 bol rokom Robbieho návratu. Jeho meno začalo opäť napĺňať stránky bulvárenj tlače a denníkov, ale už len v tom najlepšom svetle. Ak si vás oblúbia noviny, tak máte o úspech postarané. Charizmatický Williams bol vo forme a plne sa venoval tvorbe nového albumu I ' ve Been Expecting You potvrdil, že je hudobník s talentom a Európu obleteli hity ako She' s The One, No Regrets a Millenium.

Rok 2000 priniesol na regále hudobníctiev jeho tretí album, ktorý sa výrazne odlišoval od predchádzajúcich popových slaďákov. Album  Sing When You ' re Winning bol kompozične navrhnutý tak, aby zaujal aj širšie vrstvy obyvateľstva. Bol zameraný hlavne na strednú vekovú skupinu a milovníkov swingových melódií. Zamatový hlas energického Williamsa dal opätovný šmrnc veľkým hitom Francka Sinatru.

 Svoju dušu dobrodruha a novátora sa snažil ukázať aj pri videoklipe k piesni Rock DJ, kde sa doslova pod drobnohľadom fanúšičiek zvliekal z kože. Možno chcel poukázať na život celebrity, ktorá v snahe odhaliť pomocou svojej hudby svoju dušu, robí verejný duševný striptíz. Kúsok po kúsku sa odovzdáva svojim fanúšikom a strháva na seba pozornosť priamoúmerne ako z neho odlietava mäso. Niekedy býva risk-zisk a Williamsovi sa to podarilo, aj keď v mnohých krajinách videoklip zakázali, alebo vyretušovali, inde ho hrali naplno bez akejkoľvek zmeny. Umenie sa má robiť v plnej kráse. Pieseň vyhrala cenu MTV Europe Music Awards a Robbieho poslanie robiť hudbu a byť v tom vynikajúci nabrali presné kontúry.

Osobnosť Robbieho sa stala formátom. Zaspievať si dueto s Robbiem Williamsom sa zacnelo aj hviezde pop sveta Kylie Minogue, spoločná pieseň Kids vyletela kométovou rýchlosťou na výslnie. Nielen Kylie neodolala Robbiemu hudobnému čaru, ale aj herečka a speváčka Nicol Kidman. Ľúbostná pieseň Something Stupid ukázala nielen rebelantskú povahu, ale aj dosiaľ nepoznanú romantickú tvár Robbieho.

Escapology (2002) je názov ďalšieho vydareného albumu s hitovkou Feel. O dva roky neskôr zosumarizoval všetky svoje doterajšie hity na výberovke Greatest Hits, album dosiahol prvú priečku v predajnosti dokanca až v 18-tich krajinách sveta.

 Kolotoč Roobieho produkcie bol veľmi rozkrútený, aby z neho mohol vyskočiť. Prišiel šiesty štúdiový album Intensive Care (2005), ktorý bol potvrdením, že značka Williams dokáže vytvoriť hit. Hudobné sudičky mu nadelili nielen obrovský spevácky talent, ale aj dar vdýchnuť život piesni, do ktorej sa pustí. Zatiaľ jeho posledný album je veľmi rozporuplný. Tak ako na začiatku jeho kariéry ho jedni uznávali, iní zatracovali. História sa opakuje aj po rokoch. Album Rudebox nebol práve typickým výtvorom pre Robbieho produkciu. Piesne boli elektronického štýlu a priniesli iný rozmer.

Robbie sa usadil po boku Aydy Field a stal sa otcom. A má aj ďalšiu novinku a tou je album Take The Crown s titulnou skladbou Candy. Prekvapí nás opäť starý dobrý Robbie niečím novým?

     

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?