Aká je hodnota vysokoškolského titulu? (úvaha)

Autor: Lucia Nižníková | 8.12.2012 o 23:19 | (upravené 8.12.2012 o 23:29) Karma článku: 4,73 | Prečítané:  788x

Lenin vyslovil nezabudnuteľnú vetu: ,, Učiť sa, učiť sa, učiť sa!" Vzdelávanie je celoživotnou záležitosťou, ktorá sa nikdy neskončí. Človek sa učí celý život prijímať nové informácie, pochopiť existenciu seba a celého sveta naokolo. Od detstva sa dostávame do kolotoča inštitúcií, ktoré sa snažia nám život obohatiť o denné menu informácií. Stavebným pilierom sa stala základná škola, nadstavbou stredná škola a naším osobnostným kreditom - vysokoškolské vzdelanie.

V dnešnej dobe je akýmsi nepísaným pravidlom, že dieťa z dobrej rodiny a s vynikajúcim prospechom sa musí výsostne stať absolventom vysokej školy. Získať prestížny titul pred menom pozostávajúceho z troch alebo viacerých písmen je snom dnešných mladých a ich rodičov. Je titul naozaj životný vrchol, ktorý môžeme dosiahnuť? Titul nie je zárukou nášho šťastného, duševne a finančne bohatého života. Myslím si, že je to naším osobným rozhodnutím, ak sa rozhodneme stráviť pri najlepšom päť rokov vo svete seminárnych prác, skúšok, prednáškových sál, ale verte, že  len titul morálne lepšieho človeka neurobí z nikoho. Škola nám totiž môže ukázať správny smer v živote, ale naučiť sa čítať medzi riadkami musíme len my, aby sme pochopili, že sa neučíme pre našich rodičov, hrdé úsmevy starých mám, ale pre náš pocit, že sme získali niečo, čo nám nikto nevezme. Iba ak Alzheimer, a to sú naše vedomostí a hrejivý pocit na duši, že aj keď sme veľakrát nevládali, tak predsa sme to dobojovali do akademického konca. Mať vysokú školu nie je zákonom povinné. Ale stalo sa akosi, bohužiaľ, verejnou hanbou ju nemať. Prečo je neštudovať odsúdenia hodným? Koľkokrát sa stane, že sa rodičia oduševnenie rozprávajú o svojich ratolestiach, ako študujú na medicíne, že idú na erazmus do Švédska a akí sú šťastní, že odišli zo Slovenska študovať do Prahy.

Rodičia sa prirodzene pýšia úspechmi svojich detí, ktoré často študujú nie pre svoj dobrý pocit, osobnostný rast, ale z donútenia a pocitu, že rodičia by sa hanbili za ich vysokoškolskú ignoráciu už zabehnutého trendu. Získam niečo štúdiom na vysokej škole? Túto otázku si kladie veľa maturantov a študentov, ktorých to ešte len čaká.

 Podľa mňa je vysoká škola taká malá škola života, kde sa naučíme nielen si dôkladne vymyslieť úkryt pre naše ťaháky, získame kreativitu pri opisovaní poznámok, ale aj pochopíme, že ak chceme niečo dokázať, tak nestačí sa niečo nabifliť od A po Z, ale vedieť to uplatniť po škole v praxi. Každá teória potrebuje prax.  Myslím si, že až v praxi sa ukáže, kto každý si vysokoškolský titul naozaj  čestne zaslúžil a vedomosti dokáže zúročiť v živote.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?