Mladomanželská voľba

Autor: Lucia Nižníková | 1.11.2015 o 20:53 | (upravené 2.11.2015 o 10:55) Karma článku: 3,09 | Prečítané:  524x

Žijeme rýchlo, žijeme v strese, no, žijeme hlavne sami za seba. Skladáme účty sebe a svojmu svedomiu. O tom, ako máme morálne správne žiť počúvame z rôznych úst. Keď už o tom začne polemizovať pán farár, tak vznikne blog.

Moja stará mama nepatrí k puritánom, ale ani k zástancom pravého liberalizmu. Je typická ,,stará škola“, ako sa zvykne vravieť. Chodí do kostola ako väčšina jej senior rovesníčok, ale s pravidelnosťou dochádzky to rozhodne nepreháňa. Sem-tam si odnesie domov aj nejaký zaujímavo pozoruhodný názor a nielen najnovšie novinky - kto, kde, ako, prečo zomrel a za akých okolností. Minule ma prekvapila a zároveň dosť šokovala kritickou témou pre seniormi obľúbeného pána farára. Pán farár sa rozhodol v nedeľnej kázni rozhodovať za slobodnú voľbu mladej generácie. Bola to téma plná úprimnej a nezištnej lásky. Lásky mladomanželov k nemej psej tvári. Samozrejme, pre pána farára to bola téma patriaca na piedestál nenormálnosti.

Mladí ľudia sa v dnešnej modernej dobe skôr rozhodnú si zadovážiť do spoločnej domácnosti psa, ako sa stať rodičmi. U mladomanželov sa začal objavovať ,,kult psa“. Mladí ľudia sa snažia si svoju mladosť užiť ako najdlhšie a najefektívnejšie vedia, v štýle ,,žijeme len raz“. Nechcú sa viazať, či zaväzovať voči partnerovi a strácať tak svoju ťažko nadobudnutú slobodu pre čaro modrých očí. Mottom ich života sa často stáva – radšej si nechám otvorené zadné dvierka, čo keby, čo ak. Aj u mladomanželov je počiatočná neistota a strach. A nielen zo straty partnera, či nástupu každodennej rutiny vo vzťahu.

Manželstvo je inštitúcia, v ktorej sa očakáva od partnerov nie rovnakého pohlavia (podľa slovenskej normy) počatie a spoločná výchova dieťaťa. Mladých ľudí na Slovensku trápi ešte stále prebiehajúca hospodárska kríza. Prísť o zamestnanie je na dennom poriadku. Málo financií v spoločnej kase mladomanželov a strach zo zajtrajška, sú možno odpoveďou na otázku  ,,Prečo radšej psa?“. Pán farár odsudzuje aj interrupciu, eutanáziu a dokonca aj spievanie vianočnej piesne Tichá noc, lebo má s jej melódiou či textom  osobný problém. Pán farár má však robotu istú a nemá žiadne deti. Ak áno, tak spoločnosť o nich dobre a často utajovane (ne)vie.

Mladí ľudia rozmýšľajú inak a  logiku tam nájdeme aspoň v čase krízy. Veď pre psychiku každého z nás je ľahšia predstava dať psíka do útulku,  ako keby im ich dieťa odobrala družina aktívnych sociálnych pracovníčok oddane bojujúcich za práva dieťaťa mať jablko ako súčasť obedu v škole. Finančná kríza hýbe svetom a nielen krivka na burze cenných papierov klesá, ale aj počet žien na materskej dovolenke. Každá žena má však právo slobodnej voľby a všetko je len o dvoch, ako sa rozhodnú.  Keď je ich spoločnou voľbou pes, tak nech sa páči!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?