Mladomanželská voľba

Autor: Lucia Nižníková | 1.11.2015 o 20:53 | (upravené 2.11.2015 o 10:55) Karma článku: 3,09 | Prečítané:  534x

Žijeme rýchlo, žijeme v strese, no, žijeme hlavne sami za seba. Skladáme účty sebe a svojmu svedomiu. O tom, ako máme morálne správne žiť počúvame z rôznych úst. Keď už o tom začne polemizovať pán farár, tak vznikne blog.

Moja stará mama nepatrí k puritánom, ale ani k zástancom pravého liberalizmu. Je typická ,,stará škola“, ako sa zvykne vravieť. Chodí do kostola ako väčšina jej senior rovesníčok, ale s pravidelnosťou dochádzky to rozhodne nepreháňa. Sem-tam si odnesie domov aj nejaký zaujímavo pozoruhodný názor a nielen najnovšie novinky - kto, kde, ako, prečo zomrel a za akých okolností. Minule ma prekvapila a zároveň dosť šokovala kritickou témou pre seniormi obľúbeného pána farára. Pán farár sa rozhodol v nedeľnej kázni rozhodovať za slobodnú voľbu mladej generácie. Bola to téma plná úprimnej a nezištnej lásky. Lásky mladomanželov k nemej psej tvári. Samozrejme, pre pána farára to bola téma patriaca na piedestál nenormálnosti.

Mladí ľudia sa v dnešnej modernej dobe skôr rozhodnú si zadovážiť do spoločnej domácnosti psa, ako sa stať rodičmi. U mladomanželov sa začal objavovať ,,kult psa“. Mladí ľudia sa snažia si svoju mladosť užiť ako najdlhšie a najefektívnejšie vedia, v štýle ,,žijeme len raz“. Nechcú sa viazať, či zaväzovať voči partnerovi a strácať tak svoju ťažko nadobudnutú slobodu pre čaro modrých očí. Mottom ich života sa často stáva – radšej si nechám otvorené zadné dvierka, čo keby, čo ak. Aj u mladomanželov je počiatočná neistota a strach. A nielen zo straty partnera, či nástupu každodennej rutiny vo vzťahu.

Manželstvo je inštitúcia, v ktorej sa očakáva od partnerov nie rovnakého pohlavia (podľa slovenskej normy) počatie a spoločná výchova dieťaťa. Mladých ľudí na Slovensku trápi ešte stále prebiehajúca hospodárska kríza. Prísť o zamestnanie je na dennom poriadku. Málo financií v spoločnej kase mladomanželov a strach zo zajtrajška, sú možno odpoveďou na otázku  ,,Prečo radšej psa?“. Pán farár odsudzuje aj interrupciu, eutanáziu a dokonca aj spievanie vianočnej piesne Tichá noc, lebo má s jej melódiou či textom  osobný problém. Pán farár má však robotu istú a nemá žiadne deti. Ak áno, tak spoločnosť o nich dobre a často utajovane (ne)vie.

Mladí ľudia rozmýšľajú inak a  logiku tam nájdeme aspoň v čase krízy. Veď pre psychiku každého z nás je ľahšia predstava dať psíka do útulku,  ako keby im ich dieťa odobrala družina aktívnych sociálnych pracovníčok oddane bojujúcich za práva dieťaťa mať jablko ako súčasť obedu v škole. Finančná kríza hýbe svetom a nielen krivka na burze cenných papierov klesá, ale aj počet žien na materskej dovolenke. Každá žena má však právo slobodnej voľby a všetko je len o dvoch, ako sa rozhodnú.  Keď je ich spoločnou voľbou pes, tak nech sa páči!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?