Ego – akí sme, takí sme, svoji sme

Autor: Lucia Nižníková | 12.5.2016 o 16:35 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  243x

Dnes mi moja najlepšia priateľka povedala:,, Ego to je tá najhoršia vec na svete! Najhoršia!“ Naše ego, naša podstata, naše ja, to nám vie naozaj dôstojne komplikovať život.

Začalo sa to pred rokmi, keď som si prezerala babkin telefónny zoznam a uvidela som jednu položku s názvom Ego.  Nie, nebolo to číslo na rapera Michala Straku z Kontrafaktu.  Pod latinským názvom mala napísanú babka len samú seba, aby svoje číslo nemusela ,,odverklikovať“ naspamäť. Vtedy som sa zoznámila s pojmom ego po prvý raz. Ale to, akú má moc, som zistila až v dospelosti.

Denne sa stretávam, možno aj vy, so súbojom dvoch eg, ktorý je starý asi ako svet sám.  Vzťah: ego žena a ego muž. Ten asi musí byť karmicky daný a platí v ňom bojová nálada od nepamäti. Kto za čo môže, kto je na vine, kto pochybil, kto je ten zlý. Naprieky a večné výčitky ako:,,Ja sa mu neozvem, pokiaľ sa mi neozve on.“ ,,Keď ja navarím, tak ty umývaš riad.“ ,,Nepoviem mu, že ho mám rada, pokiaľ mi to nepovie on prvý.“ A dookola sa opakujúca obohratá platňa starých šlágrov bez vnútornej pointy. Hudba umelo vytvorených viet, ktorá k ničomu prospešnému nevedie. Ale ego tvrdohlavo nepopustí, lebo stáť si za svojím, to dnes znamená pevný charakter.

Toľkokrát sa naše ego chcelo vzdať v prospech šťastia druhého ega, ale ego je ego. Ego je a bude naším sprievodcom celý život. Ako sa k nám naše ego dostalo, to je ťažká otázka aj pre psychológov. S nejakým maličkým egom sme sa narodili, v škôlke sa poťahali za vlasy kvôli hračkám iného ega, v  puberte sa pobili kvôli rečiam druhého ega  a v dospelosti sa s ním stretávame nonstop, tak často ako na káve s priateľmi.  Možno záleží len na nás, či si ho vieme krotiť a pracovať tak vedome na sebe a svojom šťastí. Lebo veľké ego speje k veľkým pádom, a to by naše ego mohlo poriadne zabolieť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?